Čokolada ima svestranu primjenu, zato je možemo koristiti i kao ukras za razne slastice. Naravno od nje možemo napraviti jednostavne uvojke o kojima smo već pričali ili ju upotrijebiti za preljev, a od nje možemo pripremiti i posebnu čokoladu za modeliranje i po želji oblikovati. Čokolada za modeliranje slična je fondantu, osim što je zbog sadržavanja čokolade mnogo ukusnija.
U ovome će člankubiti govora o čokoladi za modeliranje i o tome kako ju pripremiti. Tako kao i uvijek, načina pripreme ima više. Mi ćemo se usredotočiti na dva najčešća načina i nadamo se da će ukrasne čokoladne figure uskoro krasiti vrhove vaših torta.
Prvi način
Za prvi način izrade mase za modeliranje potrebno nam je:
- 60 g šećera
- 0,4 dl vode
- 150 g glukoze (škrobni sirup, bombon sirup)
- 500 g tamne/mliječne/bijele čokolade
- kakao maslaca*
*Kod uporabe mliječne čokolade receptu moramo dodati još 30 g rastopljenog kakao maslaca, a kod uporabe bijele 60 g rastopljenog kakao maslaca.
Dalji postupak vrlo je jednostavan. Čokoladu zagrijemo na 40 °C. Kao i uvijek malo prije nego li je čokolada potpuno rastopljena uklonimo lonac i čokoladu miješamo dok se potpuno ne rastopi. Zatim dodamo škrobni sirup i vodu u koju smo umiješali šećer. Sve skupa promiješamo, ali samo toliko da masa postane kompaktna. Ako ju miješamo predugo masa će postati malo zrnasta. Sve što slijedi jest da masu umotamo u PVC foliju i približno 6 do 8 sati pustimo da odstoji na sobnoj temperaturi. Prije uporabe masu izmijesimo da se smekša i postane glađa. Masa je tako pripremjena za valjanje, rezanje i izrađivanje figura po želji. Ako masu čuvamo u zatvorenoj, nepropusnoj posudi može potrajati i nekoliko mjeseci.
Drugi način
Za izradu čokolade za modeliranje po drugom receptu potrebni će nam biti samo:
- koruzni sirup
- bijela/tamna/mliječna čokolada
U ovom se slučaju se omjer sirupa i čokolade razlikuje od vrste čokolade. Ako je u čokoladu dodano premalo sirupa, ona će biti grudasta i suha, i tako neće biti primjerena za oblikovanje. A ako budemo u čokoladu dodali previše sirupa, na će biti previše tekuća i opet neprimjerena. Količine čokolade i sirupa u receptima se razlikuju, u konačnici se i čokolade međusobno vrlo razlikuju. Zato gotovo svaki recept za pripremu čokolade za modeliranje treba malo prilagođavanja.
Za bijelu čokoladu potrebno nam je oko 80 ml sirupa i 340 g čokolade. Mliječna čokolada će trebati više sirupa, zato će za 360 g čokolade biti potrebno oko 95 ml sirupa. Za tamnu čokoladu će zbog velikog udjela kakaa te manje kakao maslaca biti potrebno najviše sirupa, to jest oko 120 ml za 340 g čokolade. Naravno da su te količine samo okvirne.
Najbolje je da probate naži pravi omjer tako što ćete polako dodavati sirup.
Bude li ga premalo, uvijek ga možete dodati, dok ako ga je previše stvar je teže ispraviti.
Čokoladu je najprije potrebno rastopiti. Rastopiti ju možemo u mikrovalnoj pećnici ili iznad vodene pare. Zato što smo o topljenju čokolade već govorili, ponavljanje tog postupka sada ćemo ispustiti. Dakle kada je naša čokolada rastopljena, potrebno je iznad pare zagrijati i kukuruzni sirup. Ali ne smijemo ga zagrijati previše jer onda čokolada za modeliranje neće biti uporabna. Zagrijemo ga samo toliko da postane topao. Sirup zatim dodamo u čokoladu i sve zajedno počnemo miješati. Već za vrijeme miješanja masa će se početi polako stvrdnjavati. Nakon što ju dobro promiješamo stavimo ju na PVC foliju, kao i kod prvog načina te pustimo da se ohladi do sobne temperature. Vrijeme hlađenja vrlo ovisi o samoj temperaturi prostora, ako je prostor hladniji masa može biti pripremljena već u 3 sata. Kao i za prethodnu čokoladu za modeliranje, vrijedi i za ovu da ju ne smijemo staviti u hladnjak ili zamrzivač.
Sve što vas još na kraju čeka jest oblikovanje figurica. One mogu biti različitih oblika i veličina. Ako ne znate što bi i kako oblikovali, popratite našu web stranicu gdje ćemo uskoro objaviti članak sa postupcima izrade pojedinih figurica.
Pročitajte i ostale zanimljive čokoladne savjete >>