Proizvođači čokolada, zato da bi smanjili troškove proizvodnje, ponekad u proizvodnji čokolade posežu za manje kvalitetnim sastojcima. Za kupca bijele čokolade je važno da bude svjestan činjenice da sve čokolade na tržištu nisu isto kvalitetne i daje prilikom kupnje dobro pripaziti te izabrati zaista najbolju bijelu čokoladu. Ovi savjeti naravno vrijede i za kupnju tamne i mliječne čokolade.
Udio biljnih masti u bijeloj čokoladi
Bijela čokolada je izrađena prije svega od kakao maslaca te mliječnih dijelova. Ali neki proizvođači kakao maslac često zamjenjuju drugim biljnim mastima koje su jeftinije. To se često događa upravo kod bijele čokolade, a razlog tome je u njenom sastavu koji omogućuje takvu zamjenu, bez da pritom dođe do mijenjanja svojstava čokolade. Takva zamjena čini proizvodnju pločice čokolade puno jeftinijom, što je za proizvođača odlično. Ali zbog toga bijela čokolada sadrži puno više zasićenih masnih kiselina koje nisu baš korisne za naše tijelo.
Znanstvenici su dokazali da može veća konzumacija zasićenih masnih kiselina kod žena u postmenopauzi uzrokovati rak na dojkama, a kod muškaraca može doći do nastanka raka na prostati. Isto tako te zasićene masne kiseline pridonose povećanju nivoa kolesterola u krvi, što može dovesti do začepljenja žila te do ozbiljnih komplikacija sa srcem i krvožilnim sustavom.
Stoga je za kupca bijele, kao i mliječne i tamne čokolade važno da prije kupnje čokolade na omotu provjeri koliko zasićenih masnih kiselina sadrži ta čokolada.
Pametan odabir je čokolada koja sadrži čim manje zasićenih masnih kiselina, jer je takva čokolada stvarno zdravija i ima manje štetnih utjecaja na organizam.
Dodaci u bijeloj čokoladi
Svi znamo da je na prodajnim policama na raspolaganju puno čokolada s dodacima. Tako danas u čokoladama možemo pronaći baš sve – od lješnjaka i badema kao klasičnih dodataka, sve do onih ekstravagantnijih kao što su recimo čili ili lavanda Za samu kvalitetu čokolade je važno da proizvođač koristi što više prirodnih proizvoda te što manje umjetnih sladila i dodataka. Za mnoga umjetna sladila i druge dodatke naime još nije istraženo kakve utjecaje imaju na tijelo.
Kupcu bijele čokolade je često teško utvrditi sadrži li čokolada koju želi kupiti, zaista prirodne dodatke ili ne. Tako prije kupnje možete provjeriti postoji li negdje na omotu označeno sadrži li čokolada prirodne dodatke ili ne. Proizvođači sve više postaju svjesni činjenice da je proizvodnja čokolade s prirodnim sastojcima bolja za kupca, zato na ambalaži označavaju da njihova čokolada sadrži dodatke prirodnog porijekla.
Isto tako možete proizvođača i vrstu čokolade provjeriti na internetu i potražiti komentare drugih potrošača. Tako možete vidjeti što o nekoj vrsti čokolade misle drugi ljubitelji čokolade, a zajedno možete uspoređivati svoja iskustva i zaključiti koja je čokolada zaista zdrava i prirodna.
Bitno je da znate da nisu svi E dodaci štetni za organizam.
Za kupca čokolade je isto tako važno da prije kupnje provjeri koliko E dodataka sadrži čokolada. Neki od tih dodataka su vitamini (npr. E101 je vitamin B12 i siguran je za konzumiranje), a drugi mogu imati štetne utjecaje na tijelo. Pregledajte tablice s informacijama o štetnosti E dodataka i izbjegavajte proizvode koji sadržavaju veće količine onih E dodatka koji su štetni.
A ako ste alergični na koji od dodataka, iznimno je važno da prije kupnje provjerite sastav čokolade. Neke čokolade mogu sadržavati samo tragove alergena koji će kod vas izazvati alergijsku reakciju. A već i tako male količine dodataka u čokoladi su dovoljne da vas odvedu u bolnicu.
O nama samima ovisi hoćemo li jesti kvalitetnu čokoladu. Na policama postoji puno vrsta čokolada. Neka su kvalitetne, druge nisu. Svojim znanjem i poznavanjem E dodataka, biljnih masti i drugih dodataka možemo procijeniti koja čokolada zaista sadrži tvari koje će nam koristiti. Zato možemo takvu čokoladu izbjeći i posegnuti za nekom, napravljenom od prirodnih dodatka.