Palačinke, jelo bogate povijesti
Palačinke, popularna grickalica ili samostalan obrok, imaju bogatu povijest i prisutne su u mnogim oblicima u mnogim kulturama diljem svijeta.
Stari Grci i Rimljani su pravili palačinke zvane "taganites", koje su se pravile od mješavine pšeničnog brašna, meda, kiselog mlijeka i maslinovog ulja. Ove primitivne palačinke pekle su se na vrućem kamenju.
U srednjem vijeku palačinke su postale glavna namirnica u Europi. Obično se tijesto za palačinke radilo od sastojaka kao što su brašno, mlijeko i jaja. Palačinke su imale kulturno značenje i povezivale su se s vjerskim praznicima i slavljima. Pokladni utorak, poznat i kao Dan palačinki, postao je tradicionalni događaj u mnogim kršćanskim zajednicama.
U Sjevernoj Americi palačinke su usko povezane s tradicionalnim američkim doručkom s palačinkama. Indijanska plemena u Sjevernoj Americi radila su sličnu vrstu palačinki od kukuruznog brašna davno prije dolaska Europljana. Dolaskom kolonista praksa je postala malo drugačija jer su dodavali sastojke poput pšeničnog brašna, mlijeka i jaja.
Danas u svijetu postoje stotine verzija palačinki. U Francuskoj su poznati kao crêpes, tanke palačinke obično punjene slanim ili slatkim sastojcima. U Rusiji ih zovu blini, rade se od heljdinog brašna i poslužuju s kiselim vrhnjem ili čak kavijarom. U Japanu su poznate "hotcakes" - debele, pahuljaste palačinke koje su jako zasitne.
Različite kulture imaju svoje jedinstvene poglede na palačinke, ali osnovni koncept tijesta koje se kuha na vrućoj površini ostaje isti.
Tijesto za palačinke
Što je bitno u kvalitetnoj smjesi za palačinke? Kada pripremamo masu za stvarno dobre pahuljaste palačinke, moramo uzeti u obzir nekoliko čimbenika kako bismo dobili rezultat koji želimo. Evo nekoliko ključnih točaka koje treba razmotriti:
Konzistencija: Ovdje je bitno postići pravu konzistenciju tijesta za palačinke. Smjesa ne smije biti ni prerijetka ni pregusta, već tekuća i glatka. Konzistencija tijesta za palačinke trebala bi biti slična gustoj pavlaci. Ako je tijesto prerijetko, palačinke će brzo biti pretanke i ravne, ali ako je pregusto, bit će teške, prezasićene i preguste.
Tehnika miješanja: Prilikom miješanja tijesta za palačinke ne smije se miješati previše intenzivno. Pretjerano miješanje može uzrokovati razvoj glutena u brašnu, čineći palačinke tvrđim. Najbolje je tijesto mijesiti dok se sastojci ne sjedine. Pokušajmo da masa bude što glađa, bez grudica.
Vrijeme odmora: Ostavite tijesto za palačinke da malo odstoji (oko 10-15 minuta će biti dovoljno) može pomoći da palačinke imaju bolju strukturu. Vrijeme odmaranja tijesta omogućuje da se brašno potpuno navlaži i prašak za pecivo aktivira.
Temperatura pečenja: U ovom slučaju je bitno da površina za pečenje bude dobro zagrijana prije početka pečenja, bilo da se radi o rešetki ili tavi s neprianjajućim držačem. Površina mora biti ravnomjerno zagrijana na srednju temperaturu. Provjerite temperaturu stavljanjem male količine tijesta na površinu; ako se zapeče i po rubovima se stvore mali mjehurići, tijesto je gotovo.
Ulje ili maslac: Da se palačinke ne bi zalijepile za površinu, malo ih premažite maslacem ili uljem. Možete koristiti sprej za kuhanje ili kist, površinu premazati uljem ili malo otopljenog maslaca. Kako palačinke ne bi bile premasne, izbjegavajmo previše masnoće.
Tehnika okretanja: Prije okretanja palačinki pričekajte da se na površini stvore mjehurići i da rubovi izgledaju čvrsti. Lagano lopaticom okrećite palačinke. Nemojte pritiskati palačinke dok se peku jer mogu postati predebele.
Vrijeme pečenja: Palačinke se peku relativno brzo, obično oko 2-3 minute po strani. Boja palačinki može poslužiti kao smjernica; kad poprime zlatnosmeđu boju, to je dobar znak da se mogu okrenuti.
Obratimo li pozornost na gore opisane faktore, naša masa za palačinke pretvorit će se u slasnu hrpu laganih i rahlih palačinki.
Pahuljaste američke palačinke
Jedna od najpopularnijih varijanti palačinki, ne samo u Americi, već i u Europi su slatke pahuljaste palačinke, koje karakteriziraju manje dimenzije i gušće tijesto. Čuvene američke palačinke odlična su ideja za doručak, a možete ih obogatiti sočnim BAM Mango preljev ili BAM kakao namaz z lješnacima. Pročitajte recept za američke palačinke. Za laganiji ljetni okus idealne su američke palačinke s jogurtom.
Palačinke bez jaja
Tijesto za palačinke možete pripremiti i bez jaja. Zapravo, tipične palačinke mogu se napraviti čak i veganske ako se umjesto kravljeg mlijeka koriste rižino ili zobeno mlijeko, a umjesto jaja koriste se pasirane banane, jabuke, jogurt ili mlaćenica.
Palačinke sa svježim sirom
Palačinke sa svježim sirom jelo je bogato proteinima, a ipak laganog okusa i idealno za sparne tople dane. Ako nismo pravi ljubitelji svježeg sira, možemo je zamijeniti i ricottom.
Palačinke od banane
Posebno hranjiva varijanta palačinki idealna za kasni doručak su palačinke od banane. Banane dodane u tijesto za palačinke prava su energetska bomba; upravo ono što nam treba da se probudimo i pozitivno uđemo u novi dan. Otkrijte recept za američke palačinke od banane.
Palačinke od oraha
Palačinke od oraha su slatke, hrskave i najbolje pristaju nakon ručka. Mogu se obogatiti šlagom i sladoledom te poslužiti kao ljetni desert. Sladak okus oraha i sama tekstura nadjeva savršeno se slaže uz BAM namaz od lješnjaka.
Palačinke od heljdinog brašna
Heljdine palačinke imaju prepoznatljiv tradicionalni okus zahvaljujući heljdinom brašnu. Mogu se pripremati s orasima, slanim karamelom ili kao samostalno slano jelo. Mogu se puniti pečenim vrtnim povrćem, piletinom ili nadjevom po želji.
Palačinke od griza
Palačinke od griza jednostavno se pripremaju. Postupak je potpuno isti kao kod običnih palačinki, samo što umjesto klasičnog bijelog brašna koristimo griz brašno. Prikladni su za sve koji su osjetljivi na gluten i kojima bijelo brašno stvara probavne smetnje.
Gratinirane palačinke
Što kažete na palačinke kao slano jelo? I ovdje su mogućnosti beskrajne! U osnovi, proces je dosta sličan tortilji, samo što se tortilja radi od kukuruznog brašna, a nadjev se obično začini klasičnim meksičkim začinima. Palačinke od bijelog, heljdinog, gris ili bilo kojeg drugog brašna mogu imati i druge okuse, bilo povrtne, mesne ili morske.
Možemo pripremiti npr. palačinke od heljdinog brašna s rakijom s čvarcima i vrhnjem ili palačinke od bijelog brašna sa sirom, slaninom i jajetom. Još jedna ljetna varijanta slanih palačinki su Ratatouille palačinke. Ratatouille je jelo od povrća koje potječe iz Francuske. Zapečeno sezonsko povrće, poput tikvica, paprika, batata, složiti, zatvoriti u posudu za pečenje i puniti pripremljenim palačinkama.
Nakon dodavanja sadržaja, palačinke se gratiniraju sirom i peku u prethodno zagrijanoj pećnici na 220 stupnjeva desetak minuta ili dok se sir ne zapeče..
Zdjelica sezonske salate i osvježavajuća limunada pristaje uz nju!