Korizma je vrijeme veselja, šarenih maski i, naravno, slasnih slastica. U Sloveniji, kao iu mnogim drugim mjestima diljem svijeta, karneval se slavi kao vrijeme prije korizme koje vodi do Uskrsa.
Poslije Sveta tri kralja počinje korizma i traje do Čiste srijede, kada počinje korizma. U tom razdoblju, posebice na pokladni utorak, ljudi se oblače u različite nošnje i uživaju u pokladnim radostima.
Pust u slovenskoj kuhinji donosi raznolike i ukusne slastice koje su postale gotovo sinonim za ovo vrijeme. Najpoznatije i najpopularnije tradicionalne karnevalske slastice su:
1. Krafne: Krafne su prava kulinarska zvijezda karnevalske sezone u Sloveniji. To su okrugla, mekana i rahla tijesta koja se lagano prže do savršene zlatnosmeđe boje. Posebnost im je bogat i slatki nadjev, najčešće od pekmeza od šljiva, ali ponekad i od kreme od vanilije, čokolade ili čak nadjeva od oraha. Nakon prženja obilno se posipaju šećerom u prahu, što gotovom proizvodu daje prepoznatljiv i primamljiv izgled. Krafne su simbol karnevalskog obilja i veselja, a njihova mekana, prozračna tekstura rezultat je pomne i precizne pripreme koja zahtijeva odgovarajuću dozu znanja i iskustva.
RECEPTI za krafne
2. Flancati: Flancati, poznati i kao krhki flanci, tanki su, hrskavi desert koji potječe iz tradicionalne slovenske kuhinje. Njihova posebnost leži u izuzetno tankom i krhkom tijestu koje se razvalja i reže na trake ili oblike poput cvjetića ili mašnica. Trake tijesta se isprepliću ili zarolaju u atraktivne oblike, a zatim prže dok ne porumene. Bokovi se nakon prženja posipaju šećerom u prahu, što daje slatkoću i teksturu. Njihova hrskavost i nježna slatkoća idealna su kombinacija za karnevalsku zabavu.
3. Miševi: Miševima su od milja nazvani mali kuglasti slatkiši koji podjednako vesele djecu i odrasle. Rade se od laganog dizanog tijesta koje često sadrži aromatične dodatke poput limunove kore ili ruma, što im daje posebnu aromu. Mišje tijesto je prozračno i napuhne se prilikom prženja te stvara laganu i pahuljastu unutrašnjost. Nakon prženja obilno se posipaju šećerom u prahu, što daje slatkoću i vizualnu privlačnost ovim sitnim karnevalskim poslasticama. Miševi su posebno omiljeni kod djece zbog svoje veličine i okusa.
4. Potica: Potica, inače poznatija kao tradicionalna slovenska uskrsna ili božićna slastica, nalazi svoje mjesto i tijekom karnevalskih slavlja. Radi se o valjušku od bogatog dizanog tijesta koji se puni raznim nadjevima, poput mljevenih oraha, maka, svježeg sira ili naribanih jabuka, čime se stvaraju različiti okusi. Tijesto se potom zarola u karakterističnu spiralu koja štapiću daje prepoznatljiv oblik. Peče se do zlatnosmeđe boje koja osigurava hrskavu koricu i sočnu, aromatičnu unutrašnjost. Potica je simbol gostoljubivosti i obilja, a njezin kompleksan okus i tekstura odražavaju bogatstvo slovenske kulinarske baštine.
RECEPT: Potica
Stari karnevalski vragovi
Karnevalske tradicije u Sloveniji pune su smiješnih anegdota i starih mitova. Jedan od poznatijih mitova kaže da za karneval morate pojesti puno krafni kako biste bili zdravi i debeli cijelu godinu.Još jedan mit kaže da će djevojke koje na pokladni utorak jedu puno krafni uvijek lako naći mladoženju.
Kako se bliži kraj karnevalske sezone, Slovenija se pretvara u zemlju boja, smijeha i tradicije. Vrijeme je to kada ulice ožive od šarenih maski, kada kurenti svojim zvončićima i plesom simbolično tjeraju zimu, najavljuju buđenje prirode i prizivaju proljeće. Djeca, odjevena u maštovite kostime, ponosno marširaju ulicama, pjevaju karnevalske pjesme, au zamjenu za svoju radost i razigranost dobivaju male poklone - šljokice ili slasne krafne.
Korizma nije samo vrijeme za uživanje u tradicionalnim delicijama, već je to i vrijeme kada se zajednice okupljaju kako bi proslavile kraj zime i dočekale prve znakove proljeća. U to vrijeme se susrećemo sa susjedima, prijateljima i članovima obitelji, dijelimo radost i toplinu, što dodatno jača osjećaj zajedništva i pripadnosti.