Tom Hanks je u ulozi Foresta Gumpa, jednog od najslavnijih filmskih junaka svih vremena, izrekao sljedeće, ništa manje slavne riječi: »Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get.« Dakle: život je kao bombonijera, nikada ne znaš što te čeka. A i ćemo tome dodati da svi vi koji niste najveći ljubitelji iznenađenja, umjesto klasične bombonijere odaberete malo drugačiju bombonijeru, napravljenu po vašoj mjeri. No više o tome kasnije, najprije pogledajmo kako se ideja za bombonijeru uopće izrodila, zaživjela i … preživjela.
Povijest bombonijere
Prva znana bombonijera potječe iz davne 1854., nešto više od jednog desetljeća kasnije, točnije 1868., Richardu Cadburyju porodila se ideja za bombonijeru u obliku srca, bez koje je danas teško zamisliti Valentinovo, praznik svih zaljubljenih. Richard Cadbury je bio sin Johna Cadburyja, osnivača poduzeća Cadbury koje se održalo sve do današnjih dana. Primarna djelatnost poduzeća nešto je drugo od izrađivanja čokolade – jabuka dakle ne pada daleko od stabla.
»Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get.«
Bombonijera naravno nije izniman poklon samo za Valentinovo. Od rođendanskih proslava, godišnjica, vjenčanja, i sl. do poklona za domaćine kad odlazite nekome u posjet – naizgled sitan znak pažnje predstavlja praktičan univerzalni poklon koji će primatelja zasigurno jako obradovati.
Još nekoliko zanimljivosti o čokoladnim pralinama/trufflesima:
- Čokoladne bombone koji su sastavni dio bombonijera obično nazivamo pralinama, a pritom je zanimljivo da originalne praline koje je u 17. stoljeću »izumio« Marshal du Plessis-Praslin, francuski vlasnik tvornice šećera, po kojem je slastica i dobila svoje ime, uopće nisu sadržavale čokolade, već su bile napravljene od badema i karamele.
- Često se kao sinonim za izraz praline pojavljuje i riječ trufflesi (eng. truffles, u prijevodu i tartufi), čemu bi se stroži ljubitelji slastica vjerojatno usprotivili. Čokoladni trufflesi koje je u 20. godinama prošlog stoljeća prvi izradio francuski kulinarski majstor Auguste Escoffier, i to slučajno, bili su naime napravljeni od mješavine čokolade i vrhnja, ohlađeni i oblikovani u kuglice, a koje su zatim uvaljane u kakao.
- Danas imamo više različitih varijanti tufflesa. Dok su originalni, francuski, samo uvaljani u kakao, belgijski su trufflesi sličniji onomu što kod nas nazivano pralinama. Radi se naime o čokoladi (mliječnoj ili tamnoj) s različitim punjenjima.
- Bombonijera se pojavljuje i u naslovu jednog od romana slavne spisateljice krimića Agathe Christie. Njen dobro poznati literarni junak, detektiv Hercule Poirot, u romanu The Chocolate Box prisjeća se jednog od rijetkih slučajeva kada vlastitom spretnošću nije uspio odmotati klupko vela tajni. Na kraju se pokazalo da se rješenje slučaja skrivalo upravo u bombonijeri, upotrijebljenoj kao sredstvo za umorstvo. Srećom pa je to samo fikcija, iako teško možemo zanijekati činjenicu da mogu praline odnosno trufflesi biti ubitačno dobri … bez obzira kako ih nazvali.
Sastavite svoju bombonijeru!
Jeste li ljubitelji pralina s orašastim plodovima? Ili vam je privlačnije kremasto punjenje? Ili pak ono od karamele? Ili možda spadate među one koji misle da je kvalitetnu čokoladu najbolje kombinirati s voćnim okusima? Tu su još naravno praline od bijele čokolade i … Mogućnosti kombiniranja čine se gotovo beskrajne, stoga je praktički neizbježno da u bombonijerama, sastavljenim od različitih vrsta pralina naiđemo i na one koji nisu baš po našem ukusu.
Ali ipak i to možete elegantno izbjeći tako da sami birate praline za svoju idealnu bombonijeru. Takva bombonijera može biti i odličan poklon jer će primatelju dati do znanja da se ne radi o generičkom poklonu, već da ste u planiranje uložili vrijeme i pokazali da ga zaista dobro poznajete.