Suvremene prodavaonice čokolade po cijelom svijetu zaslađuju dane gurmanima i ljubiteljima čokolade, no kao i sve ostalo, i čokoladarnice su prošle dugačak i zanimljiv put koji obuhvaća neke ključne događaje u povijesti čokolade. Iako su se čokoladarnice, kakve znamo danas počele razvijati tek u sedamnaestom stoljeću, temelje ove slatke djelatnosti moramo potražiti u ranijim stoljećima odnosno čak tisućljećima!
Povijest čokolade
Povijest čokolade seže nekoliko tisuća godina u prošlost kad su kakaovac planski sadili već u prvom ili drugom tisućljeću prije nove ere. Tada u Europi za kakao čokoladu nisu niti čuli, dok su gorko-slatki okus zrna kakaa poznavali Olmeci, pleme Indijanaca na teritoriju današnjeg Meksika. Od njih su tajne biljke kakaa preuzele Maje koje su otkrile nove načine uporabe zrna – pripremali su razne napitke koji su se uvriježili posebice među elitnijim slojevima stanovništva, što je kasnije vrijedilo i za Europljane. No do dolaska prvih europskih istraživača napitke od zrna kakaa poznavali su praktički svi indijanski narodi, neki od njih su imali i prave plantaže kakaovaca, negdje su kakao čak i oporezili.
U Europu je kakao doplovio u 16. st. kada su španjolski i portugalski istraživači raširili glas o tim zanimljivim plodovima biljaka kakaa. Vrlo brzo su Španjolci shvatili da je napitak od kakaa moguće vrlo jednostavno poboljšati – dodali su mu šećer od šećerne trske i različite dodatke za poboljšavanje okusa, na primjer vaniliju. Prema kraju stoljeća napitak se uvriježio u društvu, uslijedilo je ubrzano tovarenje zrna kakaa preko Atlantika.
Čokoladarnice
U to vrijeme počinje povijest pravih čokoladarnica – prva među njima je bila osnovana 1657. u Londonu, a prodavali su zrna kakaa u prahu i različite napitke. Čokoladu u tvrdom obliku tada još nisu poznavali, barem do 1674. godine kada su započeli izrađivati torte i slične specijalitete od čokolade. Njih su si mogli priuštiti samo imućniji gurmani, jer je čokolada bila skupa i na raspolaganju samo bogatijem sloju stanovništva. Tako je ostalo do sredine sljedećeg stoljeća, no uslijed snižavanja cijena čokolade došlo je do novih izuma – najprije su izumili mlin za mljevenje zrna kakaa, zatim su tom uređaju dodali i parni stroj koji je omogućio masovnu pripremu kakaa u prahu. To je vodilo do nastanka prvih tvornica čokolade.
Prve švicarske čokoladarnice su se pojavile tek u devetnaestom stoljeću kada se počela čokolada pretvarati u pločice. Ubrzo su naravno od čokoladne mase počeli izrađivati i druge slatkiše – praline, bombone, kreme i slične specijalitete. Prva čokoladna bombonijera je napravljena za valentinovo 1861. godine. Uskoro je uslijedio razvoj novih vrsta čokoladnih delicija – uspješno su spojili mlijeko i čokoladu, a nove smjese su na tržištu bile još omiljenije, što je vodilo do osnivanja većih poduzeća koja su se bavila samo proizvodnjom čokolade (Nestle 1879. godine).
U 20. stoljeću je čokolada prešla u opću upotrebu – pojavili su se recepti za pripremu čokolade i čokoladnih jela kod kuće, a i na tržištu je bilo sve više čokoladnih proizvoda. Uz razvoj prometa i modernih načina proizvodnje čokolade omiljenost čokoladnih delicija se brzo raširila po cijelom svijetu, tako da danas postoje čokoladarnice svugdje, pa i kod nas! Potrebno je upamtiti dakle - ne samo to što je čokolada do vaših usta doputovala iz dalekih zemalja, već je putovala i kroz vrijeme!
Uživajte u usavršenim čokoladnim proizvodima koje su tisućljećima stvarali baš za vas!