Božićne krafne s kremom od vanilije
- Vrijeme pripreme: 3 h 30 min
-
Zahtjevnost:
- Broj sastojaka: 7
Dobro došli u BAM Kalkulator za tortu - svog nezamjenjivog online pomoćnika za pečenje torti!!
Pomoću našeg pretvarača možete jednostavno unijeti sastojke iz bilo kojeg recepta, veličinu posude za pečenje navedenu u receptu i stvarnu veličinu posude za pečenje. Pretvarač će zatim automatski prilagoditi količine sastojaka prema novoj veličini pleha za pečenje, a vi ćete biti korak bliže savršenoj torti.
fi 20 cm | 8-12 Komada |
fi 22 cm | 10-14 Komada |
fi 24 cm | 12-16 Komada |
fi 26 cm | 14-18 Komada |
fi 28 cm | 16-20 Komada |
20 x 30 cm | 20-24 Komada |
25 x 35 cm | 25-35 Komada |
30 x 40 cm | 30-48 Komada |
35 x 45 cm | 35-63 Komada |
40 x 50 cm | 40-80 Komada |
*Količine se izračunavaju na temelju unesenih količina. U slučaju neispravno upisanih količina odn neoptimalne količine u receptu, za nesretne torte ne odgovaramo :)
Veličina jaja utječe na omjer sastojaka, odnosno na teksturu i okus. Vjerojatno vam se dogodilo da ste se pridržavali nekog recepta do tančine, ali rezultat nije bio onakav kakav ste očekivali. U tom slučaju gotovo sigurno je kriva veličina jaja koja su bila ili premala ili prevelika za količinu (uglavnom) suhih sastojaka. Dakle, ako recept zahtijeva određenu veličinu jaja, to uzimamo u obzir.
Za pripremu osnovnog tijesta za biskvit potrebna su nam samo tri sastojka: jaja, šećer i brašno. Kod biskvita uglavnom koristimo isti omjer šećera i brašna, no kod kiflica udio brašna je nešto manji, pa je tijesto dovoljno fleksibilno da ne puca prilikom valjanja.
Kao i svi sastojci (osim ako recept drugačije nalaže) i jaja trebaju biti sobne temperature jer se bolje sjedine s ostalim sastojcima i masa više naraste. Prašak za pecivo je nepotreban za osnovni biskvit jer se prilikom mućenja jaja u masu unosi zrak, a mjehurići zraka igraju svoju ulogu u zagrijanoj pećnici. Jaja i šećer se stoga mute najmanje 10 minuta da se dobije gusta, prozračna i rahla masa. Uvijek prvo umiješajte suhe sastojke, zatim ih prosijte u masu od jaja, te umiješajte ručno uz pomoć lopatice, nježnim pokretima podizanja - tako će masa ostati prozračna. Pripremljeno tijesto za biskvit nikako ne smije čekati, stoga unaprijed pripremite tepsije i zagrijte pećnicu.
Ako je temperatura pećnice previsoka, masa se prebrzo diže i zrak prebrzo izlazi, rezultat je slomljen biskvit; ako je temperatura preniska, biskvit će biti suh, kao da ste ga predugo pekli. Pravilno pripremljen i pečen biskvit je mekan, lagan i vlažan.
Slatko vrhnje mora biti jako dobro ohlađeno prije upotrebe. Najveća pogreška kod tučenja vrhnja je što se ono uglavnom prejako tuče. Takva se krema teže ravnomjerno miješa u kreme, ima drugačiju teksturu i krajnji rezultat nije onakav kakav smo očekivali ili kušali negdje drugdje. Tako s potpuno istim sastojcima, postupkom i receptom možemo postići potpuno drugačiju teksturu kreme zahvaljujući tako malim detaljima.
Osim toga, pretjerano tučeno vrhnje, ako ne u samom mućenju, voli zgrušati dok se dodatno miješa pri spajanju s temeljcem za kremu. Za kreme i mousseve vrhnje se uvijek tuče srednje čvrsto, više lagano (osim za ukrašavanje i kada recept drugačije nalaže), a to bi bilo kada se u kremi počnu vidjeti vidljivi tragovi pjenjače i sitni "cvjetići" stvorio. Kako bi krema bila rahlija, ne dodajte vrhnje odjednom, već to činite lagano lopaticom u dva-tri koraka. U prvom koraku krema/podloga se spaja s kremom kako bi se ta dva sastojka lijepo sjedinila; tako da dodavanjem ostatka kreme u sljedećem koraku održavamo pahuljastu i laganu teksturu.
Namočenu i ocijeđenu želatinu možete otopiti na nekoliko načina. Ali važno je da želatina ne prokuha; ako se topi u vrhnju, vrhnju ili drugim tekućinama, ovo drugo također ne smije biti pretoplo.
Još jedan problem kod dodavanja želatine u kreme je taj što se topla želatina, koja je puno manja od kreme, prebrzo želira u dodiru s hladnom kremom i stvaraju se grudice želatine u kremi. To se jednostavno riješi tako da zagrijete nekoliko žlica vrhnja (ako ima puno vrhnja, zagrijte tako još koju žlicu) i u njemu otopite želatinu. To se zatim dodaje ostatku vrhnja i dobro izmiksa, a nakon recepta obično se dodaje šlag.
Najpouzdanije i najčešće korišteno ja - ali topljenje čokolade je na vodenoj kupelji, a tu moramo obratiti pozornost na nekoliko faktora ako želimo da se čokolada lijepo otopi:
Kod sastavljanja (kao i pečenja) kolača kunem se u korištenje podesivih obruča koje mogu čvrsto pritisnuti oko biskvita, a obavezna je i upotreba acetatne folije. To osigurava da će se torta lako odvojiti od obruča, a slojevi će ostati lijepi i glatki.
Budući da se neki biskvit nakon pečenja malo stisnu, ja prije pečenja postavim obruč malo veći od željenog promjera: za tortu promjera 18 cm obruč za biskvit postavim na promjer oko 18,5-19 cm.
Za rezanje biskvita koristim namjensku pilu sa špagom (žicom). Visina je podesiva, a slojevi su uvijek isti. Većina torta u receptima sadrži male voćne kolutove i kekse. Kako bi se krema stvarno dobro rasporedila i napunila oko sredine, razmažite je uz pomoć vrećice.