|
|
Ova izvrsna slastica poznata je u cijelom svijetu te je omiljena iz više razloga. Zanima li vas kojih?
Samo ime može mnoge zavesti jer mnogi samo na njegov spomen odmah pomišljaju na mesni proizvod, a zapravo nema nikakve veze s pravom kobasicom – naziv »kobasica« potječe samo zbog fizičke sličnosti s istom. Njena popularnost je osim božanstvenog okusa i jednostavne pripreme povezana s cijenovnom dostupnošću glavnih sastojaka – keksa, šećera, kakaa u prahu, jaja i maslaca. Možda vam se na prvi pogled može učiniti da pripremanje iste zahtijeva puno spretnosti, ali to nije tako – ne morate ni kuhati, ni peći jer ju poslužujemo hladnu nakon nekoliko sati hlađenja.
Čokolada kobasica ili čokoladna salama kako ju neki nazivaju, tradicionalna je portugalska slastica koju ćete u Portugalu naći gotovo u svakoj trgovini. A zapravo potječe iz susjedne Italije, a na talijanskom se zove salame di cioccolato. Suprotno od talijanskog recepta Portugalci njen okus obogaćuju rumom ili njihovim vrlo poznatim vinom zvanim port.
Popularna je i u Engleskoj, u Irskoj, u SAD-u i u Australiji gdje se sastojci nešto razlikuju od onih talijanskih odnosno portugalskih. U tim zemljama je zajednički nazivnik pjenica, poznata i kao »marshmallow« koja veže ostale sastojke i tako zamijenjuje jaja iz talijanskog recepta. U SAD-u ne samo da zamijenjuju jaja, već i kekse i to orasima ili bademima.
Ova izvrsna slastica poznata je u cijelom svijetu te je omiljena iz više razloga. Zanima li vas kojih?
Jaja izbjegavaju i u Bugarskoj i Madžarskoj gdje csokoládészalámi, kako ju tamo nazivaju, dodaju veću količinu oraha. Doslovni prijevod čokoladne salame, korišten kod nas i Bugarskoj i Madžarskoj, koriste i u angosaksonskim zemljama, a to je chocolate salami.
Zanimljivija imena dali su joj u sjevernim europskim državama – u Litvi ju nazivaju tinginys, što na njihovom jeziku znači »lijen«, i odnosi se na njenu jednostavnu pripremu. Litvanci vjeruju da je jedna žena izmislila recept za to sasvim slučajno dok je kuhala čokoladu, te je u lončić umjesto sirupa dodala peviše šećera. Dok je pokušavala spasiti stvar, u nastalu smjesu izmrvila je nekoliko keksa i kada se smjesa ohladila nastala je čokoladna kobasica.
Posebnije ime dalu su joj i u Njemačkoj, gdje je nazivaju kalter hund, što na hrvatskom znači »hladan pas«. Odakle potječe taj naziv nije poznato, a neki zaključuju da je to ime dobila zbog nešto vlažnijeg sloja na površini koji podsjeća na mokru i hladnu njuškicu pasa. Njihov recept sadrži kekse, jaja, kakao u prahu, kokosovo ulje, vanilin šećer i malo ruma.
Za čokoladnu kobasicu znaju i u Grčkoj i na Cipru – Grci ju zbog njenog posebnog oblika nazivaju kormos, što na hrvatskom znači »deblo«, ili mosaiko, što znači »mozaik«, a odnosi se na razne uzorke koji su vidljivi kada ju prerežemo. Baš kao i Portugalci i Nijemci, tako i Grci u sastojke vole ubaciti malo alkohola za okus. Na Cipru tradicionalni recept za čokoladnu salamu, koju nazivaju doukissa, nadopunjavaju sirupom od šećera, vode i rastopljene čokolade, a što služi i kao vezivo za ostale sastojke.
Čokoladna kobasica odnosno salama može biti izvrstan dar – a ako vas njeno jednostavno pripremanje nije uvjerilo, možete ju i kupiti u našoj online trgovini Mojačokolada.si. Izrađena je od vrhunske 70 % tamne čokolade i lješnjak kreme te omotana u foliju od oblatni, a kao točka na i njeno je elegantno pakiranje.
Bez obzira što ćete odlučiti, dat ćemo vam još i koristan savjet: uz nju izvrsno paše čokoladno vino, ili crveno vino port koje proizvode od autohtonih portugalskih sorti.
Neka čokoladni kulinarski užitak započne!